5.00 امتیاز از 1 رای

امامزاده سام و لام استان مازندران

به روایتی نام ایشان ابراهیم ابن الاامام موسی کاظم (علیه السلام) معروف به ابوجواب می باشد.
در بین اهالی منطقه امامزاده ابراهیم به (ابوجواد) معروف است که با خواهرش در بازار محله مشهد سر به خاک سپرده شده اند. ملگنوف این امامزاده را به نام ابراهیم ابوجواد بن امام موسی (علیه السلام) خوانده و می نویسد: که سید شمس الدین بابلکانی بقعه او را ساخته است. اما در بعضی از کتابها، امامزاده ابراهیم را برادر امام رضا (علیه السلام) یاد کرده اند . با توجه به سندهای موجود، ملگنوف عقیده دارد که امامزاده ابراهیم پسر امام موسی (علیه السلام) می باشد و برادر بودن امام رضا (علیه السلام) را تائید می کند.

 

 

 

 

 امامزاده ابراهیم در بین اهالی منطقه به (ابوجواد) معروف است که با خواهرش در بازار محله مشهدسر به خاک سپرده شده اند. در بعضی از کتابها، امامزاده ابراهیم را برادر امام رضا (علیه السلام) یاد کرده اند. به علت وجود همین آرامگاه در گذشته بابلسر به نام مشهدسر شهرت یافته بود.

 

 

 

 

ساختمان بقعه بنایی است 8 ضلعی، با گنبدی کلاه درویشی که دارای عظمت خاصی می باشد و ساختمان مسجدی بزرگ و بنایی برای آبدارخانه یا نظایر آن به این بنا افزوده اند. داخل بنای اصلی و بر جرز مسجد گچ بری های ظریفی است که در نوع خود بی نظیر است.

 

 

 

 

این بنا از نظر دارا بودن آثار تاریخی ارزشمند هنری مانند درهای نفیس، صندوق چوبین و کتیبه های متعدد شهرت دارد. در روی درب های این بنا سه تاریخ 857 ، 858 و 841 هجری قمری حک شده است.

 

 

 

 

بنای امامزاده ابراهیم به سال 841 هجری قمری به فرمان سید بی بی خاتون (همسر سلطان امیر شمس الدین از اوامر دوره تیموری) ساخته شده است.

امامزاده سام و لام از جاذبه های مذهبی استان مازندران است که علاقه مندان به اماکن مذهبی میتوانند از این مکان دیدن کنند.

 

 

 

 

تهیه شده توسط:

سایت سی تی مهر/ بخش کافه خبر/ جاذبه های گردشگری مازندران (شمال)

www.CTMehr.com

کانال :

https://t.me/CTMehr


نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
ابتدا وارد شوید