5.00 امتیاز از 1 رای

موزه نظامی سعدآباد استان تهران

موزه نظامی یکی از موزه‌های مجموعه سعدآباد است که در گذشته کاخ شهرام نامیده می‌شد. این بنا در سال ۱۳۱۴ به دستور رضاشاه برای سکونت همسر دونش تاج‌الملوک ساخته شد. در سال‌های ۵۱ و ۵۲ توسط واحد مهندسی مجموعه سعدآباد مرمت شد و به شهرام، پسر اشرف پهلوی اهدا شد. موزه نظامی در سال ۱۳۰۲ به دانشکده افسری منتقل شده بود، اما پس از انقلاب اسلامی مجددا بخشی از این مجموعه مجددا به این موزه انتقال یافت. ساختمان این موزه در سال ۶۰ توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران بازسازی شد و در سال ۶۲ به عنوان موزه نظامی مورد بهره‌برداری قرار گرفت. می‌توان گفت که تا پیش از افتتاح موزه دفاع مقدس، موزه نظامی، تنها موزه فعال در این زمینه در تهران بود.

 

 

 

 

 

 

آدرس

موزه نظامی در خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری، کاخ موزه سعدآباد قرار دارد.

دسترسی

برای رسیدن به مجموعه سعدآباد و موزه نظامی می‌توانید از مترو استفاده کنید و در خط ۱ مترو به میدان تجریش بروید یا با انتخاب ایستگاه مترو تجریش در این لیست از اتوبوس‌هایی که به میدان تجریش می‌روند باخبر شوید و از آنها استفاده کنید. سپس از میدان تجریش با تاکسی به میدان دربند و ورودی شمالی کاخ سعدآباد بروید یا اگر قصد پیاده‌روی دارید در میدان تجریش به خیابان سعد‌آباد، خیابان افراز، خیابان جاودان و در نهایت خیابان خیابان طاهری و ورودی غربی کاخ سعدآباد برسید. پیاده‌روی این مسیر حدودا بیست دقیقه طول می‌کشد و اگرچه این خیابان‌ها دارای فضای سبز زیبا، درختان چنار کهنسال و سرسبز و بافت و خانه‌های تاریخی با معماری دوران پهلوی است، اما قسمت‌هایی از آن دارای سربالایی است و برای کسانی که توانایی پیاده‌روی در سربالایی را ندارند توصیه نمی‌شود.

یکی دیگر از موزه های کاح سعدآباد موزه نظامی آن است که هرساله بازدیدکنندگان زیادی دارد.

 

 

 

 

 

 

در این مجموعه جاذبه‌های دیدنی زیادی وجود دارد. از جمله آنها می‌توان به هواپیماهای قدیمی ملخی و اولین هواپیماهای جت وارد شده به ارتش ایران، هلیکوپتر Mil-24 غنیمت گرفته شده در عملیات بیت‌المقدس، تانک‌های مربوط به زمان جنگ جهانی اول و دوم، کشتی نمادین جنگهایی دریایی باستانی ایران که برای جشن‌های ۲۵۰۰ ساله ساخته شده، خودروهای مورد استفاده رضاشاه مثل یک رولزرویس سیاه، خودروی معروف به نعش‌کش رضاشاه‌، توپ‌های قدیمی کوهستانی، دریایی و ... و البته مدال‌های افتخار قدیمی و لباس شهید چمران که در لحظه شهادت به تن داشته‌اند و به همان حالت حفظ شده است و اسلحه‌هایی که به شاه ایران هدیه داده شده بود، اشاره کرد.

 

 

 

 

 

تهیه شده توسط:

سایت سی تی مهر/ بخش کافه خبر/ جاذبه های گردشگری تهران

www.CTMehr.com

کانال :

https://t.me/CTMehr


نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
ابتدا وارد شوید