5.00 امتیاز از 1 رای

موزه بانک ملی ایران  استان تهران

امروزه موزه‌های متعددی را در سطح شهرهای ایران می بینیم که به معرفی پیشینه و ارزشهای طبیعی، هنری و تاریخی می‌پردازند و به تقویت بنیان‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه کمک می‌کنند. در این میان به موزه بانک ملی ایران با بنایی بسیار زیبا و دل‌انگیز که نموداری از ذوق و هنر معماری اواخر دوره قاجاریه با مجموعه‌ای از آثار و اشیای نفیس و کهن به‌ویژه گنجینه‌های بانکداری از سنوات مختلف تاریخی ایران که در ساختمان صندوق پس‌انداز که قدمتی 78ساله واقع است سری می‌زنیم تا به گذشته‌های دور پرواز کنیم. 

 

 

 

 

موزه بانک ملی ایران در در تابستان سال 1396 توسط سازمان میراث فرهنگی به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید که سالانه بازدیدکنندگان بسیاری برای دیدن این موزه به خیابان فردوسی جنوبی تهران مراجعه می‌کنند. بانک ملی ایران با قدمت 89 ساله خود یکی از قدیمی‌ترین بانک‌های ایران به شمار می‌آید که دارای اشیای قدیمی همچون ادوات و ابزارهای تاریخی و قدیمی بانکداری و همچنین هدایای کشورهای مختلف از دوره هخامنشیان، ساسانیان و آثار گران‌بهای هنری از جمله تابلوهای نفیس نقاشی، خط، فرش و مسکوکات در آن نگه‌داری می‌شود.

 

 

 

 

ساختمان موزه بانک ملی ایران توسط هنریش معمار خوش ذوق آلمانی، با الهام‌گیری از بناهایی که از دوره هخامنشیان بر جای مانده بود و با تلفیق معماری باستانی ایران و اروپا طراحی شد. در این موزه مجموعه‌ی کاملی از هدیه‌های تاریخی بانک که از کشورهای فرانسه، ژاپن، چین، آمریکا و آلمان آورده شده را تماشا می‌کنید، همچنین کتابچه‌های دفتری و دستگاه‌های چاپ اسکناس، عکس‌ها، سکه و اسکناس‌های کهن، ترازوهای ریز و درشت را در ویترین‌های موزه که در سالن‌های متعدد، از تمامی دوره‌ها جمع آوری شده را می‌توانید تماشا کنید.

 

 

 

 

شما می‌توانید در سالن میانی موزه با آن سقف بلند و نورگیرهایی که اشعه آفتاب را به طرز شگرفی به داخل بنا می‌کشند، عکس یادگاری در کنار ویترین‌ها و اشیا گران‌قیمت داخل آن‌ها تهیه و خاطره سازی کنید. اگر علاقمند به دیدن زیبایی‌های تهران هستید می‌توانید از سایت سی تی مهر دیدن کنید.

 

 

 

 

تهیه شده توسط:

سایت سی تی مهر/ بخش کافه خبر/ جاذبه های گردشگری تهران

www.CTMehr.com

کانال :

https://t.me/CTMehr


نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
ابتدا وارد شوید