5.00 امتیاز از 1 رای

آبشار طلایی استان لرستان

آبشار طلایی یکی از زیباترین آبشارهایاستان لرستان است که در یک کیلومتری شهر خرم‌ٖآباد قرار دارد. این آبشار، آبشار کوچکی است که در میان حفره غار مانندی از دل کوه، پایین می‌ریزد و منظره زیبایی را برای هر بیننده خلق می‌کند.

آبشار ر ا همه ما معمولا به این صورت می‌شناسیم که یکی از پدیده‌های زمین‌شناسی است و در آن آب یک رودخانه از یک فلات یا مکانی مرتفع با سرعت زیاد به پایین یک دره یا دامنه می‌ریزد. آبشار ریزش ناگهانی آب است، معمولاً ناشی از بستری از سنگ سخت در مسیر رودخانه‌ای که یا افقی است و یا به ملایمت به سمت قسمت بالای رودخانه شیب دارد و در روی سنگ‌های نرم‌تر قرار می‌گیرد.

 

 

 

 

سنگ‌های نرم‌تر زیرین به وسیله رودخانه سایش می‌یابند به‌طوری‌که سنگ سخت‌تر آویزان می‌شود و نهایتاً آبشار مربوط ایجاد می‌شود. آبشار طلایی اگرچه آبشار کوچکی است اما به دلیل رشد زیاد گیاه پرسیاوشان در حوضه آبریز خود، این آبشار را به یکی از زیباترین آبشارهای لرستان و ایران تبدیل کرده است.

 

 

 

 

فرآیند شکل‌گیری آبشار

سنگ‌های بستر رود، به‌آرامی فرسایش می‌یابد. رودهای بزرگ، از روی سنگ‌های مختلفی می‌گذرند. بعضی از سنگ‌ها، سخت‌تر از سنگ‌های دیگرند و به آسانی فرسایش نمی‌یابند.

بعضی دیگر، به‌راحتی فرسایش می‌یابند. هنگامی که رود از بستری متشکل از سنگ‌های سخت وارد جایی شود که سنگ‌ها نرم‌ترند، احتمال دارد در محل برخورد این دو نوع سنگ، آبشار تشکیل شود، یعنی آب نمی‌تواند سنگ‌های سخت را حفر کند، اما سنگ‌های نرم را که در زیر قرار دارند از بین می‌برد و به‌اصطلاح زیر سنگ‌های سخت را خالی می‌کند.

گاهی وسعت این محل خالی شده به اندازه‌ای است که افراد می‌توانند از پشت آبشار عبور کنند.

 

 

 

 

آبشار طلایی یکی از زیباترین آبشارهای استان لرستان است

رودهایی که در مناطق کوهستانی جاری‌اند، آبشارهای متعدد دارند. آبی که در امتداد دامنه جاری است، از روی قطعه سنگ‌ها و لبه‌های سنگی زیادی می‌گذرد و آبشارهای کوچکی تشکیل می‌دهد.

در مناطق ساحلی به‌ندرت آبشار دیده می‌شود. اما اگر رود از ارتفاعی به دریا بریزد، در آن محل نیز آبشار تشکیل خواهد شد؛ و در کشور ایران، استان لرستان با بیش از پنجاه آبشار، رکوردار تعداد آبشارها در منطقه خاورمیانه است.

به عقیده برخی کارشناسان امور شهری مجموعه گردشگری آبشار طلایی در صورت تکمیل به یکی‌از زیباترین و جذاب‌ترین مراکز گردشگری خاورمیانه تبدیل خواهد شد.از شما گردشگران عزیز برای تماشای این جاذبه ی زیبا دعوت مینماییم .

 


 

 

تهیه شده توسط:

سایت سی تی مهر/ بخش کافه خبر/ جاذبه های گردشگری لرستان

www.CTMehr.com

کانال :

https://t.me/CTMehr


نظرات خود را با ما درمیان بگذارید
ابتدا وارد شوید