0 تومان 0
جمع کل: 0 تومان
جمع قابل پرداخت: 0 تومان

دسته بندی ها

مجموعه صخره ای بی بی کندشاهین دژ استان آذربایجان غربی

ارسال توسط : مومنی طاهری / تاریخ انتشار : 1399/07/23 /
0 امتیاز از 0 رای
مجموعه صخره ای بی بی کندشاهین دژ  استان آذربایجان غربی

 

یکی از آثار تاریخی جذاب استان آذربایجان غربی مجموعه صخره ای بی بی کند است که در نزدیکی شهر شاهین دژ قرار گرفته است. این اثر تاریخی متعلق به هزاره پنجم قبل از میلاد است و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.  مجموعه صخره ای بی بی کند که غاری دست کند و باستانی است در نزدیکی روستای بی بی کند و در دل کوهی که بی بی کند نام دارد ایجاد شده است که در 16 کیلومتری شهر شاهین دژ قرار گرفته است. حفر چنین مکان هایی در دل کوه ها آن هم در دوران باستان بسیار رایج بوده است که گاهی کاربرد مذهبی داشته و گاهی نیز مکانی برای سکونت و یا پناه گرفتن بوده است. از قدمت دقیق این غار دست کند که در بین مردمان بومی به غار فرهاد شهره است اطلاعی در دست نیست اما برخی قدمت آن را بیش از سه هزار و پانصد سال تخمین می زنند.

 

 

 

مجموعه صخره ای بی بی کند به صورت چندین اتاق تو در تو حفاری شده است که توسط دالان هایی پیچ در پیچ و باریک به یکدیگر متصل شده اند. ورودی مجموعه به صورت یک ایوان است که در گذشته آب حاصل از چشمه جوشیده از دل کوه بی بی کند توسط یک مسیر باریک به این ایوان هدایت می شده است. سکوهایی سنگی نیز در ورودی به چشم می خورد که به شکل زیبایی با ظرافت تمام تراشیده شده اند. در داخل اتاق ها حفره هایی حفر شده است که نقش طاقچه و یا سکو را ایفا می کرده است. در برخی اتاق ها نیز نورگیرهایی نیز به چشم می خورد. در برخی قسمت ها نیز علاوه بر دالان ها از پله ها برای ایجاد ارتباط بین بخش های مختلف استفاده شده است.

 

 

 

علاوه بر اتاق های مرتبط به هم در این مجموعه یک اتاق ساده چهارگوش نیز حفاری شده است که هیچ ارتباطی با سایر اتاق های مجموعه ندارد و به زیبای تراشیده شده داست. گمانه زنی های زیادی در رابطه با کاربری این غار دستکند وجود دارد. برخی آن را مسکونی و برخی دیگر نوعی گوردخمه می دانند. برخی دیگر هم آن را ترکیب از هر دو دانسته و بخشی از آن را نیز به عنوان یک نیایشگاه در نظر می گیرند. راه دسترسی به این اثر تاریخی ارزشمند کمی سخت بوده و سبب شده تا آنچنان که باید و شاید این مجموعه به علاقمندان آثار باستانی معرفی نشود. اطراف این غار دستکند نیز دارای طبیعتی چشم نواز و فرحبخش است. این مکان تاریخی نشاگر یکی از معماری های اصیل ایرانی است که مکانی دیدنی برای گردشگران است .

 

 

 

 

 

 

0 دیدگاه

ابتدا وارد شوید

جدیدترین مطالب

بازار قدیم قم استان قم
آب انبار سلماسی استان قم
مقبره موسی مبرقع (ع) استان قم
کلیسای آنجلی همدان استان همدان
غار و قلعه بزی مبارکه استان اصفهان
روستای هراتمه مبارکه استان اصفهان
روستای لاو مبارکه استان اصفهان
بوستان نقاشباشی مبارکه استان اصفهان
مسجد ملاحسن خوی استان آذربایجان غربی
کلاهک سنگی قیه ماکو استان آذربایجان غربی