0 تومان 0
جمع کل: 0 تومان
جمع قابل پرداخت: 0 تومان

دسته بندی ها

ارگ شیخ بهایی نجف آباد استان اصفهان

ارسال توسط : حسینی / تاریخ انتشار : 1399/07/23 /
0 امتیاز از 0 رای
ارگ شیخ بهایی نجف آباد استان اصفهان


ارگ شیخ بهایی یکی از آثار تاریخی نجف‌آباد است که روزگاری تنها یک پناهگاه برای کبوتران بوده، اما امروزه به یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تفریحیاین شهر تبدیل شده است. کبوترخانه‌ها و کبوترهای آن‌ها روزگاری یکی از نمادهای اصلی نجف‌آباد بوده است و وقتی مسافران این شهر، کبوتران در حال پرواز را می‌دیدند، می‌فهمیدند که در حال نزدیک شدن به این شهر هستند؛ اما امروزه این آثار تاریخی دیگر رنگ و بوی گذشته خود را ندارند و در حال تخریب شدن هستند. برج‌های دوقلوی صفا که به آق غلامعلی نیز شهرت دارند و نمونه‌ای از کبوترخانه‌های متعدد این شهر هستند، به قدری تخریب شده‌اند که امکان بازدید از آن‌ها برای عموم مردم وجود ندارد؛ البته خوشبختانه در مورد ارگ شیخ بهایی با شش کبوترخانه بی‌نظیر این چنین نیست.

 

 

 

 این ارگ با تلاش دوستدارن میراث فرهنگی از خطر نابود شدن در  امان مانده است و اکنون هر فردی با دیدن شکوه و معماری بی‌نظیر این ارگ، بدون تردید مجذوب آن می‌شود. ارگ شیخ بهایی در سال ۱۳۸۲ به همت شهرداری نجف‌آباد، پس از دو سال تلاش و صرف هزینه زیاد جهت بازسازی و مرمت این بنا، جان تازه‌ای گرفت و به یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تفریحی این شهر تبدیل شد.

ویژگی‌ها

این ارگ در حصار یک باغ به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع واقع شده است و دارای هفت برج است که شش عدد از آن‌ها کبوترخانه هستند. ارتفاع هر یک از این برج‌ها که نظیر آن‌ها تنها در تبریز یافت می‌شود، در حدود ۱۴ متر است و با دیوارهای کاهگلی به ارتفاع ۴ متر به یکدیگر متصل شده‌اند. تقسیم‌بندی این برج‌ها در اضلاع دیوار و زوایای آن‌ها و همچنین در قسمت ورودی ارگ منظره زیبایی را به وجود آورده است. ورودی ارگ از طریق هشتی، اتاق‌هایی در بالا و پایین بنا و همچنین زیر زمین آن، به داخل ارگ راه پیدا می‌کند.

 


بازسازی

خوشبختانه شهرداری نجف‌آباد این ارگ را در سال ۱۳۸۲ با هزینه‌ای بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان بازسازی کرد و از آن به‌عنوان یک مجموعه تفریحی بسیار بزرگ بهره‌برداری کرد. ارگ شیخ بهایی در حال حاضر بزرگ‌ترین مجموعه تفریحی غرب استان اصفهان است و اضافه شدن قسمت‌های همچون چایخانه فضای سبز و آب‌نما به آن، روح تازه‌ای به این مجموعه تاریخی باشکوه بخشیده است. این ارگ  پس از بازسازی، در سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسید.کاربرد این ارگ در قدیم

کبوترخانه ها که بیشتر آن‌ها در زمان صفویه ساخته شده‌اند، عمدتا برای جمع‌آوری کود و و پناه دادن به کبوتران و پرندگان مهاجر مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند و ارگ شیخ بهایی نیز با شش کبوتر خانه از این قاعده مستثنی نیست.

مکان

این ارگ که به هفت برج خارون نیز شهرت دارد، در جنوب شرقی نجف‌آباد محله جوی خارون، بلوار بهارستان واقع شده است. بازدید و لذت تفریح در این مجموعه تاریخی و تفریحی در شهر نجف اباد اصفهان را فراموش نکنید.

 

 

 

0 دیدگاه

ابتدا وارد شوید

جدیدترین مطالب

بازار قدیم قم استان قم
آب انبار سلماسی استان قم
مقبره موسی مبرقع (ع) استان قم
کلیسای آنجلی همدان استان همدان
غار و قلعه بزی مبارکه استان اصفهان
روستای هراتمه مبارکه استان اصفهان
روستای لاو مبارکه استان اصفهان
بوستان نقاشباشی مبارکه استان اصفهان
مسجد ملاحسن خوی استان آذربایجان غربی
کلاهک سنگی قیه ماکو استان آذربایجان غربی