0 تومان 0
جمع کل: 0 تومان
جمع قابل پرداخت: 0 تومان

دسته بندی ها

خانه تاریخی لطفی نجف آباد استان اصفهان

ارسال توسط : حسینی / تاریخ انتشار : 1399/07/24 /
5.00 امتیاز از 1 رای
خانه تاریخی لطفی نجف آباد استان اصفهان

 

خانه تاریخی لطفی واقع در نجف آباد استان اصفهان دارای عرصه ای به مساحت حدود 700 متر مربع است.باتوجه به سبک معماری، گسترش در سه جهت حیاط مرکزی ،انواع شیوه طاق بندی سقف ها وتزیینات ساده و موقر کاهگل ، میتوان ساخت این بنا را متعلق به دوره قاجار دانست.  این خانه با مصالح خشت و گل بنا شده و مجموعه فضاهای آن در قالب یک فرم مستطیل شکل در سه طرف حیاط شکل گرفته است. وروردی بنادر ضلع شمالی بنا قرار گرفته که با سنگفرشی قلوه سنگی بدون هشتی و تنها با راهرویی باریک (دالان) به فضای حیاط ارتباط می¬یابد.


 

 

وروردی بنادر ضلع شمالی بنا قرار گرفته که با سنگفرشی قلوه¬سنگی بدون هشتی و تنها با راهرویی باریک (دالان) به فضای حیاط ارتباط میابد. این بنا در سه جبهه شمال، جنوب و شرق با حیاطی مستطیل شکل ساخته شده که فضاها در ضلع جنوبی به دو اتاق با ابعاد متفاوت - که جلوی هر کدام ایوانی با طاق ضربی است- ختم می¬شود. اتاقی کشیده با طاقی آهنگ تنها اتاق مسکونی ضلع شرقی است که مسیر دسترسی آن از طریق راه پله¬ای در گوشه جنوب شرقی خانه امکان پذیر است. مطبخ خانه نیز در ضلع شرقی خانه با طاقی کلیل قرار دارد.


 

در جبهه شمالی بنا سه اتاق با پوشش طاق و چشمه قرار گرفته که جلوی هریک ایوانی مرتفع قرار گرفته است.دسترسی به طبقه اول بنا از طریق راه پله واقع در کنار راهرو ورودی انجام می گیرد. این طبقه در دو جبهه شمالی و جنوبی تشکیل شده که در جبهه شامل سه اتاق با پوشش طاق و تویزه است.

 

 

 

جبهه جنوبی نیز شامل سه اتاق با ابعاد متفاوت است.نماسازی بنا به وسیله طاق دزدهای متعدد، وجود طاقچه های مرتفع اطراف ایوان ها، پنجره های مدور و مشبک چوبی با شیشه های الوان، و ازاره های مزین با تزیینات خفته راسته آجری از سایر تزیینات این خانه به شمار می رود. همچنین اندود کاهگل اَرزِه بادُم گیری گچی انجام شده نمایی اصیل، دل نشین و روح بخشبه فضای خانه داده است . سایت سی تی مهر بازدید از این بنای تاریخی را به گردشگران پیشنهاد میکند.

 

 

 

0 دیدگاه

ابتدا وارد شوید

جدیدترین مطالب

بازار قدیم قم استان قم
آب انبار سلماسی استان قم
مقبره موسی مبرقع (ع) استان قم
کلیسای آنجلی همدان استان همدان
غار و قلعه بزی مبارکه استان اصفهان
روستای هراتمه مبارکه استان اصفهان
روستای لاو مبارکه استان اصفهان
بوستان نقاشباشی مبارکه استان اصفهان
مسجد ملاحسن خوی استان آذربایجان غربی
کلاهک سنگی قیه ماکو استان آذربایجان غربی