0 تومان 0
جمع کل: 0 تومان
جمع قابل پرداخت: 0 تومان

دسته بندی ها

غار گواتامک استان سیستان بلوچستان

ارسال توسط : دولت آبادی / تاریخ انتشار : 1399/08/29 /
5.00 امتیاز از 1 رای
غار گواتامک استان سیستان بلوچستان

غار گواتامک یکی از غارهای بزرگ و ناشناخته در ارتفاعات کوه بیرک بخش ایرندگان خاش بوده که در جنوب این شهرستان قرار دارد. غار گواتامک دارای یک دهانه ورودی با اندازه یک متر قطر بوده و انتهای این غار حدود 100 متری به غاری کم عرض ولی طولانی در دل کوهستان ختم می‌ شود. این غار در 120 کیلومتری بخش ایرندگان و در ارتفاع 1712 متری ارتفاعات رشته کوه بیرک واقع شده که گردشگران پس از ورود به داخل غار، وارد دالانی به عرض 1.5 و ارتفاع سه متر می شوند و هر چه جلوتر بروند عرض و ارتفاع این غار بیشتر می ‌شود تا جایی که در اواسط مسیر ارتفاع به حدود 10 تا 12 متر و عرض 30 تا 35 متر می رسد.
رشته کوه بیرک؛ کوهی مشترک بین مهرستان و بخش ایرندگان خاش سیستان و بلوچستان است. قله این کوه با 2750 متر ارتفاع دومین قله بلند سیستان و بلوچستان پس از تفتان بوده که دارای آب و هوای مطبوع و معتدل است. کوه بیرک علاوه بر کاربردهای مهم و راهبردی دارای طبیعتی بسیار زیبا و در خور توجه گونه ‌های فراوان درختان و گیاهان دارویی از قبیل آویشن ازگند، کلپوره، گواتک، مور، توتری و غیره را در خود جای داده که در سال‌های پر آب بسیاری از مردم و اهالی منطقه برای جمع‌آوری این گیاهان دارویی و هم‌ چنین قارچ‌های محلی به این منطقه می ‌آیند.
کوه بیرک مکانی مناسب برای زیست گونه های منحصربفرد جانوری مانند خرس بلوچی 'مم' یوز پلنگ، قوچ و بزکوهی، گرگ، کفتار و پرندگان نادر مانند کبک، تیهو و هوبره است.
در دل این رشته کوه انواع معادن از قبیل آهن، منیزیم، پنبه نسوز، تالک و غیره نیز استخراج می شود. روستاهای دامنه کوه بیرگ در ناحیه ایرندگان بسیار زیبا و دیدنی و سرشار از جاذبه های گردشگری هستند و نیز مکان های باستانی و غارهای طویل و سنگ نوشته‌ های تاریخی زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است.

علاوه بر وجود غار گواتامک در دل کوهستان بیرک 2 غار به نام های پستاک و درگ سولا وجود دارند که در شمال غرب و در نزدیکی روستای زیبای پالیزان واقع شده اند. به گفته مردم منطقه انتهای غار پستاک و درگ سولا مشخص نیست و این 2 غار به صورت شمالی و جنوبی به هم متصل هستند. چشمه معروفی در غار درگ سولا وجود دارد که در فصلی از سال فوران شدیدی دارد و آب با سرعت و فشار بالایی به بیرون پرتاب می ‌شود.  دیدن از این غار را به همه علاقه مندان به جاذبه های تاریخی پیشنهاد میکنیم.

 

 

0 دیدگاه

ابتدا وارد شوید

زیر گروه های جاذبه های گردشگری ایران

جدیدترین مطالب

مسجد جامع دزک استان سیستان بلوچستان
گورستان اسپیدژ بزمان استان سیستان بلوچستان
کوه مریخی استان سیستان بلوچستان
کوه خضر بزمان استان سیستان بلوچستان
کوه بیرک استان سیستان بلوچستان
کوه تفتان استان سیستان بلوچستان
کلبه غواصی چابهار استان سیستان بلوچستان
قلعه مچی استان سیستان بلوچستان
باغ پرندگان شیراز استان فارس
قلعه سرباز استان سیستان بلوچستان