0 تومان 0
جمع کل: 0 تومان
جمع قابل پرداخت: 0 تومان

دسته بندی ها

روستای انجیردان استان سیستان بلوچستان

ارسال توسط : دولت آبادی / تاریخ انتشار : 1399/10/19 /
0 امتیاز از 0 رای
روستای انجیردان استان سیستان بلوچستان

اَنجیردان یکی از آبادی‌های زیر پوشش دهستان ده تل از توابع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده‌است. این روستا در ۲۴ کیلومتری جنوب شرقی رودبار واقع شده‌است. روستای جیحون در ۳۰ کیلومتری سمت شمال انجیردان قرار دارد. روستای انجیردان در منطقهٔ کوهستانی در ته دره‌ای واقع شده و آب و هوای نسبتاً خوبی دارد. برخلاف نام این آبادی، در آن درخت انجیر وجود ندارد. رودخانه شور گوده از انجیردان می‌گذرد.

محدوده انجیردان

از شمال جیحون، از جنوب دژگان، از مغرب رودبار و از سمت مشرق به کهورستان منتهی می‌شود.

جمعیت

جمعیت آن 507 نفر (۱۵۱ خانوار) می‌باشند که تماماً از اهل سنت از شاخه شافعی هستند یعنی از پیروان امام محمد ادریس شافعی هستند. روستای «انجیردان» دارای ۵ باب مسجد، ۱۳ آب‌انبار (برکه)، که آب شرب مردم انجیردان را تأمین می‌کند، ۱ باب مدرسه ابتدایی و ۱ باب مدرسه راهنمایی و همچنین دارای ۱ باب مکتب قرآن مکتبخانه می‌باشد.

پیشه

«انجیردان» دارای ۵۰۰ اصله نخل خرما و ۵۰۰ من زمین زیر کشت دیم می‌باشد. پیشهٔ مردم روستا دامداری و کشاورزی است. محصولات جو و گندم، خرما و مقداری بادمجان، گوجه فرنگی، سیر، پیاز، ذرت و تنباکو است. افتصاد انجیردان بر پایهٔ کشاورزی و دامپروری استوار می‌باشد که کشاورزان آن به دلیل کمبود زمین در روستا در روستاهای مجاور به ویژه کهورستان مشغول به کار می‌باشند.

پیشینه

روستای «انجیردان» دارای دیرینگی ۳۰۰ ساله می‌باشد با این وجود این روستا هنوز از نعمت آب لوله کشی و جاده آسفالت برخوردار نمی‌باشد. این روستا نیز همانند دیگر روستاهای این منطقه از دیرباز توسط کدخداها اداره می‌شده و به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی که داشته همیشه مورد تاخت و تاز راهزنان و اشرار منطقه بوده‌است. به همین دلیل مردم در دو طرف کوه‌های اطراف روستا سنگرهایی برای دیده بانی و محافظت از روستا ایجاد کرده بودند که پس از سال‌ها هنوز هم بقایای آن موجود است. روستای «انجیردان» زیر محدوده پوشش دهستان ده تل ابتداء از روستای ایلود درغرب شروع و تا روستاهای تهر و «انجیردان» در شرق ادامه دارد به‌طوری‌که فاصله روستای انجیردان تا مرکز دهستان ده تل حدوداً ۱۰۰ کیلومتر، و تا مرکز بخش بستک ۱۵۰ کیلومتر است و این وسعت مسافت خود مسائل و مشکلات زیادی را برای ساکنین این نواحی دور افتاده رقم زده‌است. وبا افتتاح راه روستایی «رودبار» - «انجیردان» به طول ۳۰ کیلومتر و با صرف اعتباری بالغ بر ۱۸ میلیارد ریال، رفت و آمد بیش از ۴۵۰ خانوار این مناطق جهت رفع نیازهای روزانه آن‌ها به مرکز شهر بستک تسهیل و رونق مناسبی به بخش کشاورزی مردم این مناطق بخشیده‌است.

سایت سی تی مهر به شما پیشنهاد میکند از این روستای زیبا دیدن کنید.

 

 

0 دیدگاه

ابتدا وارد شوید

زیر گروه های جاذبه های گردشگری ایران

جدیدترین مطالب

راهنمای برقراری ارتباط مشاوران سی تی مهر با مشاوره گیرندگان
یخدان فروتقه کاشمر استان خراسان رضوی
یخدان روستا بحرود استان خراسان رضوی
یخچال طبیعی بندقرا کاشمر استان خراسان رضوی
یارم تپه درگز استان خراسان رضوی
میل کرات تایباد استان خراسان رضوی
میل ایاز فریمان استان خراسان رضوی
میل اخنگان مشهد استان خراسان رضوی
موزه فرهنگ نان مشهد استان خراسان رضوی
موزه مردم شناسی قوچان استان خراسان رضوی