نحوه‌ی پرداخت حق‌بیمه در زمان عدم پرداخت توسط کارفرما

نحوه‌ی پرداخت حق‌بیمه در زمان عدم پرداخت توسط کارفرما بر اساس قانون تامین‌اجتماعی، کارفرما مکلف است لیست کارگران و حق‌بیمه‌ی هر ماه را حداکثر تا پایان ماه بعد (در مورد کارگاه‌های مشمول معافیت بیمه‌ای، مانند نانوایی‌ها یا تولیدی‌ها حداکثر تا پایان دو ماه بعد) به شعبه‌ی تامین‌اجتماعی محل، ارسال و پرداخت کند.

چنانچه به هر دلیل حق‌بیمه‌ی یک کارگر در یک دوره‌ی زمانی خاص، پرداخت نشود، بیمه‌شده جهت ایجاد سابقه برای مدتی که کارفرما حق‌بیمه‌ی آن را پرداخت نکرده است، می‌تواند با مدارکی که اشتغال او را در این دوره ثابت می‌کند (مانند حکم کارگزینی، قرارداد، فیش یا چک دریافت حقوق، مزایا و...) به شعبه‌ی تامین‌اجتماعی و اداره‌ی کار محل خود مراجعه و پس از اخذ رای از اداره کار مبنی بر تایید اشتغالش، نسبت به احتساب سوابق موردنظر خود اقدام کند.

 

 

بدیهی است در صورت اثبات صحت اشتغال فرد در کارگاه، کارفرما باید حق‌بیمه‌ی ایامی را که حق‌بیمه‌ی آن را پرداخت نکرده است، برابر مقررات و با نرخ روز پرداخت کند.

در مورد کارگاه‌هایی که دارای بازرسی دوره‌ای از سوی تامین‌اجتماعی است، جای هیچ‌گونه نگرانی نیست، چراکه فاصله‌ی بین دو بازرسی در صورتی که فرد موردنظر در کارگاه حضور داشته باشد، به‌عنوان سابقه‌ی پرداخت حق‌بیمه در تامین‌اجتماعی محسوب شده و حق‌بیمه‌ی آن، پس از محاسبه، از کارفرما مطالبه می‌شود. به این دلیل به کارگرانی که احتمال می‌دهند حق‌بیمه‌ی آنان توسط کارفرما پرداخت نمی‌گردد، توصیه می‌شود به‌صورت دوره‌ای، (۳ تا ۶ ماهه) به شعبه‌ی محل کارگاه مراجعه و با اعلام مشخصات خود، درخواست کتبی بازرسی از کارگاه را بدهند.

ثبت دیدگاه

ابتدا وارد شوید
0 دیدگاه

جدیدترین ها

تخفیفات آخر هفته سی تی مهر
تخفیفات آخر هفته سی تی مهر
@علیرضا کرباسی 1403/03/03

تخفیف رستوران، فست فودی و بستنی سرا

تا 25 درصد تخفیف به مناسبت عید فطر

فروشگاه اینترنتی سی تی مهر فرارسیدن عید سعید فطر را به تمامی همراهان عزیز تبریک و تهنیت عرض می نماید. به همین مناسبت فروشگاه اینترنتی سی تی مهر در نظر دارد در روز های 22 تا 24 فروردین 1402 با تخفیفات هیجان انگیز در رستوران ها و فست فودی ها میزبان لبخند در خانواده شما باشد.

جشنواره یلدای سی تی مهر
جشنواره یلدای سی تی مهر
@علیرضا کرباسی 1402/09/29

66 هزار تومان تخفیف با ارسال رایگان

عطر و ادکلن های متنوع
1402 mbk1
1402 mb2c2
به استقبال روزهای گرم
1402 mbk22
1402 mbk2